Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Benzinli Araç (Dikkat Edilmesi Gerekenler)
#1
[img=600x400][Resim: ldvyrB.jpg][/img]


Araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri de düzenlı araç bakımını yaptırmaktır. Düzenli olarak araç bakımını yaptırmayan araç sahipleri, hem kendi hem de trafikteki diğer sürücülerin hayatlarını tehlikeye atabilirler.

Araç bakımları, her aracın tipine, modeline ve markasına göre değişiklik gösterebilir; fakat genel olarak belirlenmiş standart bakım süreleri de bulunmaktadır.

Benzinli araçların her 10-15 bin km’de bir bakım yaptırmaları gerekirken, dizel araçlarda ise 10 bin km’de bir bakım yaptırılması gerekli. Eğer bir yıl içinde araç bu kadar yol kat etmiyorsa, araç sahibi 12 ayda bir aracını bakıma götürmelidir.
Turbosu bulunan araçlarda ise bakım süresi daha da kısalıyor. Her 5 bin km’de ya da 6 ayda bir bu araçların bakımının yaptırılması gerekli.

Aracın nasıl ve nerede kullanıldığı da bakım süresini etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Otobanda hızlı ve uzun süre araç kullanmak, sıkışık trafikte sürekli olarak dur kalk şeklinde yolculuk yapmak, tozlu veya dağ yollarında uzun süre araç kullanmak, aracın performansını ve motorunu kötü yönde etkileyebileceğinden dolayı, araç bakımının daha önce yapılması gerekebilir.
Araç bakımının amacı, aracın ve motorun ömrünü uzatmak olduğu için düzenli yapılan bakımlar, aracın daha uzun süre kullanılmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda trafikteyken beklenmedik sorunların çıkmasını önleyecektir.
Bana ulaşabileceğiniz e-mail adresi: sametulusoy@fordfanclub.net

SAMET ULUSOY 
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi